Bělení zubů u zubaře

Stejně jako před domácím bělením zubů je nutno i před ordinačním čištěním zubů zajít do zubní ordinace na prohlídku. Po komplexním vyšetření a vyloučení všech možných rizik vybrána nejvhodnější metoda bělení speciálně pro Váš chrup. Někdy samotnému bělení předchází profesionální vyčištění zubů jedlou sodou.

Řeší se barevná odlišnost jednotlivých zubů (způsobené například úrazem) a zpravidla se pak používá individuální vnitřní bělení, aby nedošlo k vybělení požadovaného odstínu pouze u ostatních zubů.

Je dobré si zjistit všechny potřebné informace o klinikách, kde se zuby bělí, nebo si popovídat s někým, kdo již toto bělení na klinice podstoupil - jak byl spokojen s dosaženým efektem. Ne všude s Vámi bude nakládáno stejně a občas si pacienti stěžují, že je po zákroku bolely zuby nebo se jim peroxid dostal do kontaktu se rty. Vybírejte tedy velice pečlivě.

Při ordinačním bělení zubů se doporučuje absolvovat 2-3 návštěvy pro dosažení kýženého efektu. Pro ordinační bělení zubů se používá 20 - 35% koncentrace karbamidu peroxidu a zuby mají poté větší citlivost.

Postup při bělení bývá následující: nejdříve zubní lékař nanese pacientovi tzv. ochrannou bariéru na okraj dásně (speciální pryskyřice) a na rty ochranný krém, aby nedošlo k jejich narušení. Poté aplikuje bělící gel (většinou cca 35 % peroxidu), tím dochází k proniknutí aktivních kyslíkových radikálů sklovinou, které způsobí změny molekul pigmentů a jejich optické zneviditelnění. Gel pak nechává na zubech působit zhruba 20 minut a pravidelně ho promíchává, aby na sklovině byla vždy aktivní část gelu. Samotná aktivace gelu se spouští lampou, laserem nebo mechanickým promícháváním. Po uplynutí daného času se hlavní část gelu odsaje savkou a zbytek se setře. Poté je aplikován nový gel.

Celý zákrok se může opakovat až 3x za jedno sezení a už po hodině je viditelný efekt, který se ale ještě mění v průběhu 24 hodin. Nejlépe znatelný je pak druhý den, kdy už se barva ustálí.

Opět platí dodržování „bílého“ jídelníčku a správné dodržování ústní hygieny.

Výhodou ordinačního bělení zubů je rychlý efekt, nevýhodou je větší cenová náročnost.