Principy bělení zubů

Jak už bylo popsáno výše, zhruba před 20 lety se začal k bělení zubů využívat karbamid peroxid, který nepoškozuje zubní sklovinu. Tato látka nejdříve prostoupí do struktury zubu a poté odbarví skvrnky, které se zde usadily. Při domácím bělení se využívá nižší koncentrace (10%), při ordinačním bělení se vše udává v kratším čase a proto je koncentrace karbamidu peroxidu mnohem vyšší, tedy od 16 do 30%.

Bělící pasty jsou spíše založeny na bělících látkách perlitu či vápence, ale zuby nebělí, pouze z nich odstraňují usazeniny či je obrušují. Tato metoda se nazývá „abrazivní bělení“. Pasty ale neodstraní pigmenty usazené přímo v zubu a proto nedochází ke komplexnímu vybělení jako u peroxidu.

Existují však pasty, které obsahují karbamid peroxid s jsou volně k prodeji. Pokud tyto pasty používáte několikrát denně, mohou se dostavit bělící efekty, je zde však třeba hodně trpělivosti, výsledek bývá znatelný třeba až po několika měsících. Tyto pasty je vhodné užívat i po absolvování domácího bělení zubů. Jedná se např. o různé bělící sety s aplikátorem, které obsahují 10% karbamidu peroxidu a bělení spočívá v tom, že si dotyčný doma vytvaruje aplikátory, které přesně odpovídají jeho chrupu a do nich pak nanáší bělící gel. Toto bělení je účinnější, než bělící pasty, protože působí komplexně na celý zub a neobrušuje, nebo ho lze použít po ordinačním bělení k lepší efektivnosti.

Bělící proužky a tyčinky jsou také postaveny na bázi peroxidu. Proužky obsahují 10 % peroxidu, tyčinky pak 5 %.

Existují i přírodní bělící metody, které obsahují BIO aloe-veru a kysličník křemičitý (přírodní bělidlo).

Všechny metody, které se využívají u zubaře jsou k zubům šetrné, proto raději nezkoušejte žádné „babské rady“, jako je například potírání zubů solí, hořčicí a citrónem. Dásně by se mohly poškodit a citlivost zubů by se mohla zvýšit. Místo bělení by Vás poté spíše začaly zajímat zubní implantáty.

Raději si zakupte pasty s přírodními bělidly, či nižší koncentrací bělících přísad. Tyto přípravky jsou prověřené a spolehlivé. Vhodnost jednotlivých bělících metod odborně prokonzultuje se svým zubařem.