Metody bělení zubů

V současnosti je na trhu více metod bělení zubů. Je možné využít bělení zubů s pomocí zubní pasty s bělícími účinky. Ta obrušuje usazeniny, zubům vrací původní barvu. Tímto způsobem však není možno zesvětlit přirozeně tmavší odstíny zubů.

Dalším způsobem je chemické bělení zubů - bělícími gely, které působí i uvnitř zubu. Bělení zubů může probíhat jak v domácím prostředí s dohledem lékaře, tak přímo intenzivně v zubní ordinaci. Tento způsob se zdá být nejvhodnějším už proto, že lékař Vám přímo doporučí metodu, která se přesně hodí na Vaše zuby. Nemusíte se bát, že si nevhodnou koncentrací bělící přísady zničíte zuby. Výsledek intenzivního ordinačního bělení je pak patrný už po jedné hodině. Je možné kombinovat domácí bělení a intenzivní bělení zubů v ordinaci.

Další metodou, která se začala aplikovat nejdříve v USA, je metoda bělení zubů laserem. Tato metoda je účinná s velmi rychlým efektem, který přetrvává 2-5 let. Tato technika spočívá v tom, že je na přední zuby nanesen speciální gel a následně přijde krátké ozáření diodovým laserem, což velmi urychlí zesvětlení, které by mělo být až o 4 odstíny. Celý tento zákrok trvá zhruba hodinu a je zcela bezbolestný. Tato technologie je velmi oblíbená a nazývá se Brite Smile. Zuby musí být nepoškozené a bez kazu.

Dalším typem bělení zubů je tzv. asistované neboli čekárenské bělení zubů. Při něm je postup podobný jako u domácího bělení, avšak pacient má individuálně zhotovený plastový nosič, který obsahuje bělící látku v koncentraci 20 - 35 %. Zatímco má tento nosič nasazen, látky působí a pacient po dobu aplikace čeká za občasné kontroly zdravotníky. V případě, že je pacient schopen tuto léčbu zvládnout sám, může být bělení převedeno do domácí péče, přestože jsou bělící látky ve vyšší koncentraci.

Pískování zubů, to je termín pro profesionální čištění zubů, při kterém se za pomoci přístroje, ze kterého tryská pod tlakem voda, speciálně upravená jedlou sodou, čistí usazeniny hlavně po kávě, čaji, tabákovém kouři, víně. V podstatě jde o „abrazivní“, tedy obrušovací metodu. Na některých klinikách toto čištění zpříjemňují přidáním ovocné příchuti do jedlé sody.

Existuje tzv. vnitřní bělení zubů zvané Walking Bleach, která se používá pouze u endodonticky ošetřených zubů, tedy v případě odstranění zubní dřeně z dřeňové dutiny. Do dřeňové dutiny je pak aplikován bělící prostředek, zub se provizorně uzavře a po několika dnech začíná být vybělení pozorovatelné.