Paradentóza
Paradentóza postihuje až 80 % populace. Způsobují jí především bakterie ukládající se pod dásněmi a zubní plak, který se usazuje v ústech, vylučuje sirnou kyselinu a tím vyvolává zánět dásní. Mimo to, že způsobuje zubní kazy, může podráždit dásně a vyvolat i paradentózu. Také zubní kámen je příčinou některých bakterií. Tyto bakterie jsou velmi náchylné na kontakt se vzduchem, proto se jim daří v prostoru mezi zubem a dásní, kam vzduch nemůže.
Příznaky paradentózy bývají povětšinou provázeny krvácením dásní při čištění zubů, otékáním a rudnutím dásní, odhalováním krčků. S tím souvisí zvýšená citlivost zubů a oslabení zubní skloviny, nejvíce při požívaní sladkých či kyselých jídel a nápojů.
Nutno podotknout, že citlivé zuby ještě neznamenají paradentózu, mohou být jen oslabeny či nedostatečně dobře čištěny. Krvácení z dásní může být projevem používání tvrdého zubního kartáčku.
Později se mohou zuby začít viklat v důsledku úbytku zdravé kosti. Paradentóza je nebezpečná i pro jiné orgány v našem těle, neboť oslabuje celkový imunitní systém. Zánětem může být postihnutý jeden zub, ale také všechny.
Když je paradentóza v pokročilejším stádiu, začínají se tvořit mezi zuby mezery a zuby se počínají uvolňovat.
Prevence paradentózy je proto velmi důležitá. Prvním krokem by měla být správná technika čištění zubů, po jídle si dopřát žvýkačku, která zvyšuje zdraví chrupu až o 40 %, protože mimo jiné posiluje žvýkací aparát, vynechat sladké výrobky. Je doporučeno nahradit tabák a alkohol syrovou zeleninou, ovocem a mléčnými výrobky.
Pokud máte podezření na paradentózu, nechte si udělat stomatologické vyšetření. Léčba pak může být buď konzervativní, kdy se speciálními přístroji vyčistí všechna místa postižená zánětem; nebo léčba chirurgická, kdy se odklopí dásně skalpelem a zanícené prostory se pod lokálním umrtvením vyčistí.
Na prevenci paradentózy se vyrábějí nejrůznější přípravky, které můžete zakoupit v lékárnách v podobě gelů, ústních vod nebo zubních prášků.