Příčiny žloutnutí zubů

Hlavními důvody žloutnutí a tmavnutí zubů je kromě celkového stárnutí organismu také to, co jíte a pijete. Pigmentové skvrny na zubech se tvoří hlavně z červeného vína, tabáku, kávy, černého čaje, čokolády, borůvek, špenátu a slazených limonád. Také zvýšený příjem antibiotik v dětství, ale i později způsobí žloutnutí zubů a jejich vyšší kazivost a celkové oslabení skloviny.

Dalším důvodem jiného zabarvení zubu může být ulomený zub, který po aplikování výplně může změnit barvu. Může se tak stát, že máte všechny ostatní zuby světlé, jen jeden zub je celý či z poloviny v jiné barvě. Takovéto barevné nedokonalosti je možno vybělit na požadovaný odstín.

Žluté zuby či tmavší odstín zubů však můžete mít už vrozený. Některé bělící metody však nabízejí bělení zubů i u přirozeně žluté skloviny až o 8 odstínů. Vybělení je ale vždy závislé na výchozí barvě zubů. Skvrn na zubech je možné se zbavit nejrůznějšími přípravky nabízenými v drogeriích a lékárnách, které mají široký výběr různých speciálních přípravků určených k těmto účelům.

Po vybělení zubů je však nutno dbát na jídelníček, který by se měl skládat z tzv. bílých potravin, aby zuby nezačaly opět tmavnout.

Vyrábí se i speciální zubní pasty pro kuřáky, které mají složení uzpůsobené tak, aby co nejlépe vyhovovalo ústní dutině poškozené nikotinem.