Ústní hygiena

Ústní hygiena je velice důležitou součástí našeho zdraví jak fyzického, tak psychického. Již ráno na sobě můžete pozorovat, že ihned po vyčištění zubů se cítíte svěží a méně unavení.

Důležité je vyvarovat se různých mýtů, které kolují ohledně zásad dodržování ústní hygieny. Žvýkačka po každém jídle jistě nenahradí čištění zubů. Špatné čištění - přejíždění kartáčkem sem a tam - není k ničemu, i kdybychom si zuby čistili šestkrát denně.

Dále je důležité nepoužívat tvrdé kartáčky, které dráždí dásně i zuby. Celá ústa pod jeho tlakem trpí. Je proto dobré zakoupit si kartáček měkký. Výběr vhodného kartáčku je prvním krokem ke zlepšení ústní hygieny, měnit by se měl každé 3 - 4 měsíce, aby byl jeho efekt zachován.

Nedoporučuje se čistit zuby bezprostředně po jídle, protože některá jídla - obzvlášť kyselá - změkčují či oslabují sklovinu. V případě, že si i přesto potřebujete zuby vyčistit, doporučuje se sklovinu zneutralizovat minerální vodou a poté začít s čištěním.

Mnoho lidí při čištění zapomíná, že ústní hygienou nejsou míněny pouze zuby, ale také jazyk, dásně a mezizubní prostor. K těmto účelům si lze zakoupit mnoho pomůcek, které nám pomohou zvýšit efektivnost, např. známé mezizubní kartáčky, dentální nitě a méně známá škrabka na jazyk, hojně využívaná například v Indii k odstranění plaku z jazyku. K těmto účelům lze použít mimo škrabky i obyčejnou polévkovou lžíci.

Důležité je dodržování pitného režimu a to zejména obyčejné či minerální vody. Džusy a jiné slazené nápoje jsou agresivnější a mohou sklovinu narušovat. Pitný režim je důležitý pro optimální tvorbu slin, které v ústech působí antibakteriálně. Sucho v ústech je naopak více náchylné k tvorbě bakterií a tím i nepříjemného zápachu z úst.

Během dne je možné použít ústní vodu, zuby si čistit pravidelně 5-10 minut a vhodné je také navštívit dentální hygienistku, se kterou se nejlépe poradíte o všech nezbytnostech správné ústní hygieny.

Piercing v dutině ústní

V souvislosti s ústní hygienou je nutno připomenout piercing v dutině ústní. Zde je totiž třeba dodržovat ústní hygienu zvláště důsledně a to hlavně v období prvních měsíců.

Ústní dutina se nejčastěji čistí sprejem k tomu určeným nebo klasickou ústní vodou.

Běžné dodržování hygieny dutiny ústní (čištění zubní pastou, nitě, mezizubní kartáčky) je samozřejmé, vhodné je proplachovat ústa ústní vodou po každém jídle. Nevhodné je kouřit a pít alkohol. Pokud nelze kouření omezit, je vhodné si po cigaretě opět ústa propláchnout.

Piercing bývá také aplikován do jazyka a přestože se tento zákrok hojí nejrychleji, je zde riziko infekce a proto je třeba dbát na určité zásady. Po zákroku přichází otok, který může způsobit až dvojnásobek původních rozměrů jazyka. Největší otok bývá druhý až pátý den. Celkově se zákrok hojí zhruba 14 dní.

V počátku je dobré požívat pouze tekutou či kašovitou stravu bez koření, která nedráždí, a nejíst pokrmy, které by mohly poranit jazyk (ostré hrany).